REKLAMA

Data publikacji: 25 gru 2020

Sprawdź czego nie wiesz o Świętach

Sprawdź czego nie wiesz o Świętach

Czy wiesz ile mierzyła największa choinka na świecie? Zastanawiasz się dla kogo przeznaczony jest kolorowy opłatek? Chcesz dowiedzieć się z jaką prędkością porusza się Mikołaj? Oto świąteczne ciekawostki, które warto poznać.

Choinka w domu. Skąd taki pomysł?
Pierwsze świąteczne drzewka zaczęto dekorować w XVI wieku w Alzacji. Ozdabiano je jabłkami, co było nawiązaniem do rajskiego drzewa. Zwyczaj ubierania choinki rozprzestrzenił się w naszej części świata dopiero w XIX wieku.


Dla kogo przeznaczony jest kolorowy opłatek?
Tradycja dzielenia się opłatkiem liczy sobie ok. 200 lat. Ma stanowić widoczny symbol pojednania. Oprócz białych opłatków wypiekano także kolorowe. Były przeznaczone dla… zwierząt. Miały chronić je przed chorobami.


Od kiedy śpiewamy kolędy?
Wigilia nie może odbyć się bez wspólnego kolędowania. Zwyczaj ten wywodzi się ze średniowiecza. Z tego okresu pochodzą najstarsze polskie kolędy m. in. "Anioł Pasterzom Mówił". W j. polskim napisano ok. 500 kolęd i pastorałek.


Dlaczego na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw?
Karpik, kapustka, pierożki, śledziki… do spróbowania zostało jeszcze tylko 8 potraw. Liczba 12 symbolizuje oczywiście liczbę apostołów. Wierzono również, że spróbowanie każdej potrawy zapewni pomyślność na cały przyszły rok. Na jeden miesiąc przypadało po jednej potrawie.


Mikołaj bije rekord prędkości
Czy wiesz ile domów na sekundę musi odwiedzić Mikołaj? Dokładnie 822. To zawrotna liczba. Na szczęście ma kompetentnych pomocników, dzięki którym zawsze dotrze na czas.


Ile mierzyła najwyższa choinka na świecie?

W 1950 r. w Seattle stanęła choinka, która mierzyła aż…67 metrów! Do dziś nie udało się pobić tego rekordu.


Kiedy ustalono datę Bożego Narodzenia?
25 grudnia jako datę narodzin Chrystusa zaczęto oficjalnie świętować w IV wieku.

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy