/DOSTALI SPRZĘT DO NAUKI ZDALNEJ

DOSTALI SPRZĘT DO NAUKI ZDALNEJ

Ponad 3 tys. laptopów, 2,8 tys. tabletów i przeszło 3 tys. drukarek laserowych trafia do 236 szkół na Mazowszu. Na terenie powiatu pułtuskiego sprzęt, otrzymało 5 placówek oświatowych. Wsparcie dla szkół podczas pracy zdalnej, to efekt unijnego projektu realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 35 mln zł, z czego 28 mln zł stanowi wsparcie z Unii Europejskiej. Sprzęt sukcesywnie dostarczany jest do szkół.

Z terenu powiatu pułtuskiego sprzęt otrzymały: Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku, Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Obrytem w Zespole Placówek Oświatowych w Obrytem, Szkoła Podstawowa w Strzegocinie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Sieka w Błędostowie.

Cieszymy się, że baza dydaktyczna naszej szkoły została wzbogacona o kilkanaście nowych stanowisk komputerowych

Dyrektor ZSZ im. J. Ruszkowskiego Anna Kmiołek – Gizara

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik inicjatywa powstała z myślą o uczniach i nauczycielach, którym przyszło zmierzyć się z nauczaniem w dobie COVID-19.

To nie jest łatwy czas dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci, które musiały całkowicie przearanżować swoje dotychczasowe życie i dopasować się do nowej szkolnej rzeczywistości. Nauczanie zdalne nie należy do najłatwiejszych, ale to jedyny obecnie sposób na to, żeby na bieżąco zdobywać i poszerzać wiedzę oraz mieć kontakt z rówieśnikami i kadrą pedagogiczną. Mamy jednak świadomość, że nadal nie wszyscy są na taką formę nauki przygotowani. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć samorządy, a tym samym placówki edukacyjne w zakupie nowoczesnego sprzętu, który z pewnością ułatwi pracę zarówno uczniom, jak i nauczycielom

podkreśla marszałek Adam Struzik.

W sumie do grudnia br. do pracowni szkolnych trafi: 1888 zestawów komputerowych, 3068 laptopów, 2832 tablety, 3068 drukarek laserowych i 236 urządzeń wielofunkcyjnych. Dostawą zajmie się konsorcjum firm: Suntar Sp. z o.o., Meran Point Sp. z o.o. Sp. K. oraz Maxto ITS Sp. z o.o. Sp. K., z którym Samorząd Województwa Mazowieckiego podpisał umowę. Ponadto w ramach projektu samorząd Mazowsza zorganizuje szkolenia dla nauczycieli z prowadzenia nauki w formie zdalnej przy użyciu zakupionego sprzętu i oprogramowania oraz zdalne instruktaże dotyczące ich użytkowania. Dodatkowe wsparcie otrzymają także uczniowie (w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i z niepełnosprawnościami), którzy nie posiadają warunków technicznych do uczestniczenia w zdalnych zajęciach lekcyjnych. Będzie ono polegało na wyposażeniu ich w urządzenia mobilne (laptopy/tablety) oraz zapewnieniu im dostępu do Internetu.

Foto ZSZ im. J. Ruszkowskiego/Facebook

W projekcie bierze udział 236 szkół prowadzonych przez 215 mazowieckich samorządów – miejskich, gminnych i powiatowych. Do każdej z nich trafi zestaw składający się z: 8 zestawów komputerowych z oprogramowaniem, 13 laptopów, 12 tabletów, 13 drukarek laserowych oraz jednego urządzenia wielofunkcyjnego.

Projekt jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego wartość to 35 mln zł, z czego 28 mln zł to środki z UE, ponad 5,2 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego oraz ponad 1,7 mln zł z budżetu państwa.

Jak wskazuje członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc czas pandemii nie jest łatwy dla nikogo.

Wszyscy mierzymy się z jej skutkami. Zamknięcie, zdalna praca, zdalne nauczanie, a do tego bardzo często dochodzą braki w sprzęcie i wyposażeniu. Nie wszystkie rodziny stać na zakup laptopa czy tabletu dla swoich pociech. Bardzo często przez wiele godzin uczniowie siedzą przyklejeni do malutkich ekranów telefonów, bo jest to jedyny sprzęt, na którym mogą się uczyć. Ten projekt ma pomóc zarówno uczniom, jak i nauczycielom w usprawnieniu procesu zdalnego nauczania

dodaje Elżbieta Lanc

Opr. na podstawie info pras www.mazovia.pl/foto ZSZ im. J. Ruszkowskiego w Pułtusku – Facebook/