/PRZEZ ZAMBSKI KOŚCIELNE DO CHIN – JAZZ PO POLSKU

PRZEZ ZAMBSKI KOŚCIELNE DO CHIN – JAZZ PO POLSKU

18 października odbyła się premiera pierwszego z siedmiu odcinków filmu „Polski jazz w Chinach”. Seria video dokumentów została zrealizowana na podstawie wieloletniego projektu Jazz Po Polsku, w ramach którego w Państwie Środka wystąpiło aż 100 polskich muzyków. Filmy przedstawiają archiwalne nagrania tras koncertowych i są opatrzone aktualnym komentarzem zarówno artystów, jak i twórcy projektu, Jakuba Krzeszowskiego. Pierwsza cześć jest już dostępna do obejrzenia bezpłatnie w sieci.

Warto podkreślić, gdzie rozmawialiśmy z muzykami. Rozmowy zostały zarejestrowane w specjalnie stworzonym przez nas studio w miejscowości Zambski Kościelne – małej wiosce, położonej w Puszczy Białej, z dala od zgiełku miasta, 80 km od Warszawy. Wywiady prowadziliśmy również w przepięknych plenerach Doliny Dolnej Narwi, nieopodal Pułtuska. Cieszę się, że zdecydowaliśmy się stworzyć własne miejsce w środku lasu, jak również poczuć się swobodnie rozmawiając w plenerze. Dało to wyjątkową atmosferę i swobodę pracy. Mam też wrażenie, że przy produkcji programu spotkała się świetna grupa ludzi” – dodaje Krzeszowski, któremu w rozmowach z muzykami towarzyszył Piotr Jagielski, niezależny dziennikarz, laureat m.in. Warszawskiej Premiery Literackiej za książki „Bird Żyje” oraz „Legia Mistrzów”

Jakub Krzeszowski

W skład serii filmów dokumentalnych „Polski jazz w Chinach” wchodzi siedem odcinków w reżyserii Macieja Głowińskiego. Przedstawiają one przygody polskich muzyków w Chinach, zarejestrowanych przy okazji tras koncertowych Jazz Po Polsku w latach 2014-2019. Wzięła w nich udział czołówka młodej, polskiej sceny jazzowej. Artyści zagrali ponad 200 koncertów w 30 chińskich miastach. Filmy będą emitowane co tydzień bezpłatnie na oficjalnych kanałach społecznościowych Jazz Po Polsku – Facebooku i Youtubie. Bohaterem pierwszego odcinka jest Michał Sołtan, lider warszawskiej formacji Imagination Quartet, która w 2014 r. rozpoczęła serię tras koncertowych Jazz Po Polsku „Live in China”.


„Film powstał z chęci stworzenia czegoś nowego w czasach pandemii. Długie rozmowy z muzykami, które prowadziłem podczas tras koncertowych na przestrzeni sześciu latach, zainspirowały mnie do działania. W podróżach prawie od samego początku towarzyszył mi również filmowiec i dokumentalista, Maciej Głowiński. Niemal wszystkie trasy zostały nagrane, więc nasze archiwum video pęka w szwach. W programie zobaczymy wiele ciekawych materiałów z Chin, zarówno tych z koncertów jak i zakulisowych” – opowiada Jakub Krzeszowski, twórca Jazz Po Polsku oraz autor programu

Obraz opatrzyliśmy również aktualnym komentarzem. Tematy poruszane z muzykami, którzy mieli okazję koncertować w Państwie Środka, nie dotyczą tylko jazzu, jazz jest punktem wyjścia do głębszych rozważań na temat kultury, społeczeństwa, relacji międzyludzkich” – kontynuuje Krzeszowski, który spędził w trasie koncertowej po Azji ponad 450 dni. W rozmowach z muzykami wziął udział również Piotr Jagielski, niezależny dziennikarz (PAP, Onet), laureat m.in. Warszawskiej Premiery Literackiej za książki „Bird Żyje” oraz „Legia Mistrzów”. W kolejnych odcinkach zobaczymy przygody i rozmowy z Michałem Ciesielskim, Tomaszem Chyłą, Pawłem Kaczmarczykiem, Wojtkiem Mazolewskim, Joachimem Menclem, Markiem Napiórkowskim, Michałem Milczarkiem, Stefanem Nowakowskim, Rafałem Sarneckim.

Jazz Po Polsku jest organizacją prezentującą szerokie spektrum polskich artystów młodego pokolenia poza granicami kraju. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Dąży do odświeżenia i umocnienia wizerunku polskiego jazzu w świadomości zagranicznych odbiorców. Od 2012 r. w ramach JPP w odbyło ponad 300 wydarzeń, w większości w Azji.


Serię filmów „Polski jazz w Chinach” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Kontakt dla mediów: Jakub Krzeszowski, 500-785-338, jakub.krzeszowski@gmail.com, www.jazzpopolsku.pl