REKLAMA

Data publikacji: 29 wrz 2020

Ile kawy piją pułtuszczanie?

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki ulubionej kawy. Pijemy ją codziennie, ale czy wiemy...

Ile kawy piją Polacy?

W Polsce kawę pije 90% dorosłych. Blisko połowa z nich wypija 2-3 filiżanki dziennie. A ile filiżanek wypijają pułtuszczanie? Sprawdźmy.

[poll id="15164"]

Jaka była jej historia?

Już  starożytni gotowali wywar z owoców kawowca, ale kawę doceniono dopiero wiele set lat później, kiedy to ok. XIV w. trafiła do Jemenu, a potem na cały Bliski Wschód. Pierwsza kawiarnia na świecie została otwarta w Stambule w XVI wieku. U nas taki lokal założono wiek później w Gdańsku. Początkowo napój  nie podbił serc Polaków, chociaż ponoć zachwycał się nim sam Jan III Sobieski. Z czasem do napoju kawowego zaczęto dodawać gęstą śmietanę i dopiero wówczas stał się bardziej popularny w naszym kraju. W XIX w. kawa trafiła nawet na karty „Pana Tadeusza”, gdzie Mickiewicz szczegółowo opisywał sposoby przyrządzania trunku


Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu
Zapach moki, a gęstość miodowego płynu


Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu
Zapach moki, a gęstość miodowego płynu

Wieszcz podkreślał również, że:


Takiej kawy, jak w Polszcze, nie ma w żadnym kraju:


Takiej kawy, jak w Polszcze, nie ma w żadnym kraju:

Kto otworzył pierwszą kawiarnię we Wiedniu?

Wiedeń kojarzy się z tortem Sachera i dobrą kawą. Niewiele osób wie jednak, że pierwsza kawiarnia w tym mieście została założona ponoć przez… Polaka. Franciszek Jerzy Kulczycki dyplomata i żołnierz w okresie Odsieczy Wiedeńskiej otworzył w Wiedniu lokal o nazwie Hof zur Blauen Flasche (Dom pod błękitną butelką).  Pojawiają się nawet głosy, ze to jemu zawdzięczamy pomysł dodawania do kawy mleka. Do dziś na narożniku jednej z wiedeńskich kamienic możemy oglądać pomnik naszego rodaka.

Co można do niej dodać?

Polacy lubią popijać kawę z mlekiem lub słodką śmietanką. Na świecie do kawy dodaje się jednak różne przyprawy. Belgowie piją ją z czekoladą, Meksykanie z cynamonem, a mieszkańcy Maroka  z pieprzem. Na Wschodzie do kawy dodaje się natomiast  kardamon.

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Franciszek_Kulczycki

https:// singleorigin.pl/przewodnik/historia-kawy/

https://kawa.pl/artykuly/100-ciekawostek-o-kawie-ktore-musicie-znac/

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy