/REWOLUCJA W UMUNDUROWANIU STRAŻAKÓW PSP. TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ NOWY MUNDUR
Nowy mundur PSP

REWOLUCJA W UMUNDUROWANIU STRAŻAKÓW PSP. TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ NOWY MUNDUR

Strażacy będą mieli nowe mundury koszarowe. Nowe mundury będą barwy piaskowej i mają czerpać z rozwiązań wykorzystywanych w umundurowaniu innych służb.  Do Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej trafił długo wyczekiwany pierwszy komplet ubrania służbowego. Są już pierwsze zdjęcia! Pierwsze komplety mają trafić do strażaków na początku przyszłego roku. W 2021 roku planowane jest również zakończenie wymiany ubrań specjalnych, ale to zależy już od budżetu.

foto www.remiza.com.pl

Nowy mundur zastąpi zarówno mundur służbowy, jak ubranie koszarowe. Będzie też służył jako mundur reprezentacyjny w czasie czynności służbowych

informuje Komendant Główny PSP.

Nowe ubranie służbowe jest efektem prac zespołu powołanego przez Komendanta Głównego PSP. Nowe ubranie służbowe jest w kolorze piaskowym z czarnymi elementami. W skład wchodzą: buty służbowe, spodnie, krótkie spodenki, pasek, koszulka t-shirt, koszula z krótkim rękawem, koszula z długim rękawem, bluza, bluza polarowa, kurtka, czapka letnia i czapka zimowa.

Co ważne, będziemy wszyscy wyglądali tak samo – od stażysty po komendanta głównego PSP, różniąc się tylko dystynkcjami. Jako formacja zasłużyliśmy sobie na najwyższą jakość

powiedział w ostatnim wywiadzie dla Przeglądu Pożarniczego Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Na zdjęcia, które trafiły do internetu a publikuje je portal pożarniczy remiza.com.pl, widać bluzę i długie spodnie, całość w kolorze piaskowym. Komplet przygotowała firma CZM INTERMAG z Bydgoszczy w kooperacji z Przedsiębiorstwem Odzieżowym DRWAL z Włocławka..

foto www.remiza.com.pl

Warto przypomnieć, że w PSP w ostatnim czasie zmienił się także wzór umundurowania specjalnego, a jego wymiana ciągle trwa. Nowe ubrania w kolorze musztardowym są sukcesywnie wymieniane od 2018 roku i mają wyższe parametry ochronne od poprzednich.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z 18 maja 2018 r., które zmieniło rozporządzenie w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej, dopuszczone jest noszenie przez funkcjonariuszy przedmiotów ubrania specjalnego według starego wzoru, zakupionych lub wydanych przed dniem wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia aż do wyczerpania zapasów magazynowych lub ich zużycia, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r. 

Nowe ubrania specjalne, które strażacy wykorzystują podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, były opracowywane w latach 2007-2015, na co wydano ok. 10 mln zł. Prace prowadziło konsorcjum, w którego skład wchodziła m.in. Szkoła Główna Służby Pożarniczej oraz Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej. Badania zakończono w 2016 roku. Pierwsze mundury specjalne trafiły do straży dwa lata temu. Ubrania ochronne w kolorze musztardowym zastąpią poprzednią wersję w kolorze czarnym, których PSP używa od roku 1995.

Opr. na podst. info oraz foto portal www.remiza.com.pl oraz www.infosecurity24.pl