/DEBIUT W PUŁTUSKU “STARSZAKÓW” Z SEROCKA

DEBIUT W PUŁTUSKU “STARSZAKÓW” Z SEROCKA

Z grupą teatralną “Starszaki” z Serocka przenieśliśmy się dzisiaj w świat wspomnień dramaturga i pisarza Jerzego Szaniawskiego, którego losy związane były z Zegrzynkiem nad brzegiem Narwi. Była to trzecia z serii pięciu konkursowych premier w ramach VI Pułtuskich Teatrów Amatorskich – konkurs “PTA-K”.

Nie widziałeś jeszcze spektaklu “Starszaków”? Obejrzyj teraz. Kliknij

Grupa teatralna “Starszaki” powstała w październiku ubiegłego roku z inicjatywy seniorów z miasta i gminy Serock. Zespół działa przy Stowarzyszeniu Kulturalny Serock. Dotychczas mają na swoim koncie jedno przedstawienie, które powstało na motywach “Ptasiego Radia” Juliana Tuwima. Było adresowane głównie do najmłodszych wodzów. Zaplanowaną trasę objazdową do szkół uniemożliwiła pandemia.

Spektakl o Jerzym Szaniawskim przygotowali z okazji 50-tej rocznicy śmierci dramaturga. Nie udało się jednak pokazać go szerszej publiczności. W związku z tym pojawiła się okazja aby wystawić przygotowany spektakl w formie odnowionej – przygotowanej na pułtuski konkurs.

W postać Jerzego Szaniawskiego wcielił się Sławomir Jackowski. Władysława Szaniawskiego zagrał Józef Babiak. W rolę Anny X wcieliła się Mirosława Beli, Zofię Brezę-Dziembowską zagrała Barbara Danis, Zofię Małkowską, która była narratorem zagrała Teresa Dąbrowska. W rolę Józi Skuzy wcieliła się Barbara Filipiak, Leona Pietrzykowskiego – Eugeniusz Gołaś. Dunię Leśmian zagrała Urszula Grzybowska, Apolonię Kędzierską – Irena Krawczyk, Carlottę Bolognę zagrała Jolanta Majewska-Egeman. Wystąpili również: w roli Van Anity – Elżbieta Paczuska, Wandy Natolskiej – Małgorzata Sarełło, Aleksandra Zelwerowicza – Wiesław Sarełło, Deotymy – Lucyna Sokołowska. Marię Konopnicką zagrała Maria Wal. W rolę Marii Ołtarzewskiej-Zawadzkiej wcieliła się Magdalena Ważyńska a Jadwigi Samosarskiej – Bożena Zalewska.