/Nasze muzeum z prestiżową nagrodą. Pokonali największe muzea z Mazowsza!

Nasze muzeum z prestiżową nagrodą. Pokonali największe muzea z Mazowsza!

Muzeum Regionalne w Pułtusku zostało laureatem konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. To już 14. edycja konkursu, który ma na celu wyłonienie najlepszych projektów i placówek muzealnych w naszym województwie. Muzeum Regionalne w Pułtusku zdobyło pierwsze miejsce w kategorii “projekt otwarty” za spektakl “O wolną i niepodległą Polskę” zorganizowany w 70. rocznicę pokazowego procesu młodzieży w kinie Narew.

To olbrzymi sukces o czym świadczy fakt, że pułtuszczanie pokonali kilka dużych muzeów stołecznych m.in.: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie czy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Wręczenie nagród odbyło się 14 września w Muzeum Wsi Radomskiej. Pułtuską placówkę reprezentowali: burmistrz Wojciech Gregorczyk, dyrektor muzeum Andrzej Popowicz, reżyser spektaklu Grzegorz Milczarczyk oraz koordynator projektu Monika Żebrowska. Nagrody laureatom wręczał Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, który w przemówieniu inauguracyjnym opowiedział o idei konkursu:


“Ten konkurs, w pewnym sensie unikalny w skali kraju, służy temu, by docenić pracę ludzi, docenić kreatywność, docenić zaangażowanie, docenić też dobre pomysły. Jak państwo wiedzą dotyczy to wystaw, wydarzeń plenerowych, czyli czasami nawet bardzo dużych inscenizacji, dotyczy też wydawnictw, które są kreowane przez nasze muzea. To wszystko stanowi olbrzymi ładunek naszej kultury, olbrzymi ładunek myśli, olbrzymi ładunek historii.”


Andrzej Popowicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pułtusku podkreślał, że nagroda to nie tylko sukces muzeum. Projekt miał bardzo duże wsparcie ze strony lokalnej społeczności:

“To jest sukces wielu osób. Myślę tutaj o aktorach zarówno tych młodych, jak i nieco starszych, ale też o wielu życzliwych osobach, które nam pomogły. To są obydwa samorządy: samorząd gminy Pułtusk i powiatu, mieliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, wspierał nas również pan minister Henryk Kowalczyk, IPN, prywatni sponsorzy, rodziny osób, które zostały skazane w procesie. Oczywiście ogromna praca została wykonana przez reżysera Grzegorza Milczarczyka i koordynatora projektu Monikę Żebrowską. To praca wielu osób i wszystkim należą się podziękowania”.


Gratulujemy nagrody i życzymy kolejnych sukcesów!

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z wręczenia nagród.