REKLAMA

Data publikacji: 18 sie 2020

DEBIUTOWAŁY W XIX WIEKU. DZISIAJ TO TWÓJ OBOWIĄZEK I BEZPIECZEŃSTWO!

DEBIUTOWAŁY W XIX WIEKU. DZISIAJ TO TWÓJ OBOWIĄZEK I BEZPIECZEŃSTWO!

Miały słabe początki. Budziły niechęć kierowców, gdy wprowadzali je prekursorzy. Dzisiaj ich brak możesz przypłacić życiem a w najlepszym przypadku mandatem... lub upomnieniem. Już jutro, policjanci drogówki będą prowadzić wzmożone działania ,,Pasy” ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Celem działań jest egzekwowanie od kierujących i pasażerów korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy oraz stosowanie urządzeń do przewozu dzieci.

Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa potrafią uratować nas od kalectwa, a nawet śmierci. Niezapięte lub zapięte nieprawidłowo niejednokrotnie są przyczyną wysokiej śmiertelności i urazów u ofiar wypadków drogowych.

Jak podaje portal motofakty.pl, pasy zapinano już w dziewiętnastowiecznych dorożkach. W latach 20-tych XX w. zawitały do samolotów. W samochodach zaczął je montować seryjnie Ford dopiero w 1956 r. Spotkały się one jednak wówczas z niechęcią kierowców. Podobnie było w przypadku producentów samochodów ze Stanów Zjednoczonych. Zaproponowali biodrowe pasy bezpieczeństwa za dodatkową dopłatą jednak nowe rozwiązanie nie zyskało również w tym przypadku na popularności. Nawet z upływem lat nie wszystkich Amerykanów przekonały bardzo korzystne statystyki które wynikały z korzystania z pasów.

Zupełnie inaczej jest w Europie, gdzie narodziły się pierwsze trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Przytrzymują biodra, strefę brzuszną oraz klatkę piersiową. Swój debiut miały w 1947 r. podczas prezentacji prototypu Volvo PV 544. Model ten z trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa, wyjechał na drogi dopiero w 1959 r.

W latach sześćdziesiątych spopularyzowano nowe rozwiązanie, które przyjęło się wśród kierowców. Niektóre kraje zaczęły wprowadzać obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy na przednich siedzeniach.

W Polsce obowiązek montażu pasów przy przednich siedzeniach pojawił się w 1972 r. W 1983 r. wprowadzono przepis o ich obowiązkowym zapinaniu poza terenem zabudowanym. W 1991 r. obowiązek zapinania pasów zaczął obowiązywać również w terenie zabudowanym a także objął jadących na tylnej kanapie jeśli były tam pasy.

Tyle z historii cytowanej za portalem motofakty.pl.

A jak jest dzisiaj?

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami, mamy w sobie wyrobiony nawyk zapinania pasów bezpieczeństwa?

[poll id="14125"]

Z danych akcji "Pasointeligencja" wynika, że jedynie 40% Polaków zapina pasy na tylnym siedzeniu. Z raportów policyjnych w naszym kraju lepiej już wygląda statystyka kierowców i ich pasażerów na przednim siedzeniu. Tu pasy zapina około 71% Polaków.

Jak informuje podkom. Milena Kopczyńśka z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, wiele z zaistniałych zdarzeń drogowych mogłoby się zakończyć tylko zniszczeniami pojazdów, a nie urazami kierujących, czy też pasażerów. Jednak mimo apeli w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy nie przestrzegają, a wręcz lekceważą obowiązek, jakim jest jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Dlatego jutro - 19 sierpnia - pułtuscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego będą prowadzili wzmożone działania skierowane właśnie na kontrolę obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, a także przewożenia dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Opr. na podst. info. pras. podkom. Milena Kopczyńśka, KPP w Pułtusku/portal motofakty.pl/policja.pl/akcja Pasointeligentni/infografika PułtuskNews

Tagi: #akcja pasy #bezpieczeństwo #Ford auto #kierowca #motofakty #pasointeligentni #Policja #Sonda #Volvo #zapnij pasy

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy