/CZY TO TWOJE ŚWIĘTO? SPRAWDŹ, CZY JESTEŚ PRACOHOLIKIEM

CZY TO TWOJE ŚWIĘTO? SPRAWDŹ, CZY JESTEŚ PRACOHOLIKIEM

Pracujesz bez przerwy, często dniami i nocami? Jeśli tak, to dzisiaj jest Twoje święto, ale to żadne powód do dumy. 12 sierpnia obchodzimy Dzień Pracoholików. W Polsce to „święto” nabiera coraz głośniejszego wydźwięku. Nasz kraj znajduje się w czołówce państw Europy pod względem liczby przepracowanych godzin. Nie należy jednak porównywać pracoholizmu z pracowitością.

Pragnienie zawodowego sukcesu coraz częściej przeradza się w nałóg. Z badań CBOS wynika, że zagrożenie pracoholizmem dotyczy 11 proc. To ponad 2,5 mln Polaków. Na uzależnienie od pracy najbardziej narażeni są młodzi ludzie w grupie wiekowej 25-44 lat.

[poll id=”13927″]

Pracoholizm to jak każde uzależnienie, żaden powód do dumy. Dlatego też dzień ten nie ma na celu gloryfikowania uzależnienia od pracy, ale uświadomienie jego skutków.

Tak jak każde inne uzależnienie, łącznie z narkomanią czy alkoholizmem, pracoholizm stopniowo wyniszcza człowieka fizycznie i psychicznie. Można przy tym zaobserwować wiele symptomów. Są to np.: typowe objawy nadmiaru stresu, takie jak bóle głowy czy stawów, kłopoty ze snem, oraz całkowite wyobcowanie z życia rodzinnego.

Większość pracoholików nie dostrzega swojego problemu, przez co nie sposób im pomóc. Walka z uzależnieniem od pracy jest wyjątkowo trudna również dlatego, że pracoholizm w wielu kulturach na świecie jest dość powszechnie uznawany za tzw. „szanowane uzależnienie”, często równane z pracowitością.

Nie oznacza to jednak, że pomoc nie jest możliwa. Po odpowiedniej terapii pracoholik jest w stanie ograniczyć ilość czasu spędzanego w pracy, istotnie zwiększając przy tym swoją wydajność. Badania wskazują, że byli pracoholicy mogą w 50 godzin zrobić to, na co wcześniej potrzebowali ponad 80 godzin.

Jak wynika z badań, samozatrudnienie sprzyja zagrożeniu pracoholizmem. Ponad 17 proc. właścicieli i współwłaścicieli firm ma problem z uzależnieniem od pracy. Pełnienie funkcji kierowniczych, odpowiedzialność za pracę innych lub kierowanie projektami zwiększają podatność na uzależnienie od pracy. Badacze odnotowali wysoki odsetek pracoholików wśród kadry kierowniczej (80%) oraz specjalistów z wyższym wykształceniem (10,9%). Do grupy osób ponadprzeciętnie zagrożonych należą uczniowie i studenci (80%). Najmniejsze ryzyko pracoholizmu odnotowano u osób zatrudnionych na umowę o pracę, etat. Nie odnotowano również wzrostu zagrożenia pracoholizmem u osób pracujących we własnych gospodarstwach rolnych.

Silna chęć uzyskania awansu, zdobycia wyższej pozycji zawodowej oraz lepszego statusu materialnego niejednokrotnie przyczynia się do powstania uzależnienia. Osoby uzależnione spędzają w pracy coraz więcej czasu, by sprostać swoim oczekiwaniom.

Badanie CBOS wykazało, że osoby skłonne do uzależnienia od pracy są też podatne na inne uzależnienia behawioralne. Uwidacznia się to szczególnie w przypadku uzależnienia od zakupów. 8,9 proc. uzależnionych od pracy ma problem z kompulsywnym kupowaniem. W parze z pracoholizmem często też idzie uzależnienie od Internetu.

Opr. na podst.: Raport z badań Fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej: “Oszacowanie rozpowszechnienia oraz identyfikacja czynników ryzyka i czynników chroniących hazardu i innych uzależnień behawioralnych – edycja 2018/2019” / infor.pl/ money.pl/