/ZATRZYMAJ SIĘ DZIŚ O GODZ. 17:00. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
godzina W

ZATRZYMAJ SIĘ DZIŚ O GODZ. 17:00. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

W sobotę, 1 sierpnia 2020 roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Godzina „W” wybije dokładnie o 17.00, czyli godzinie rozpoczęcia powstania. W całej Polsce o godz. 17:00 zawyją syreny alarmowe. Zatrzymaj się na 1 minutę i oddaj cześć bohaterom Powstania Warszawskiego, tym którzy powiedzieli “Nie” zbrodniczemu systemowi. Walczyli o wyzwolenie stolicy i przywrócenie niepodległego państwa.

Syreny alarmowe zawyją we wszystkich miastach, miasteczkach… Będzie to sygnał ciągły, który trwa w zależności od miejsca od 1 minuty do 3 minut. W tym momencie należy zatrzymać się, aby oddać hołd powstańcom. Zatrzymują się piesi oraz środki transportu. Nie zapomnij zatrzymać się i Ty.

Godzina “W” – dlaczego wyją syreny?

Godzina “W” to kryptonim rozpoczęcia Powstania Warszawskiego w 1944 roku. W tym wypadku “W” oznacza wybuch lub wystąpienie. 17:00 to godzina, o której powstańcy mieli stanąć do walki 1 sierpnia. Została wyznaczona 31 lipca 1944 roku. Wybrano tą godzinę, gdyż o te porze na ulicach Warszawy panował wzmożony ruch. Dzięki temu łatwiej było wmieszać się w tłum Powstańcom, a także ułatwić im transport broni. W tłumie przechodniów żołnierze Armii Krajowej mieli być mniej widoczni dla Niemców. 

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Instytut Pamięci Narodowej prezentuje płytę zrealizowaną z myślą o uhonorowaniu ludności cywilnej, która ucierpiała podczas Powstania Warszawskiego. Inspiracją do napisania tekstów piosenek były wspomnienia świadków historii nagrane przez pracowników Strefy Edukacyjnej IPN. Jest to artystyczny wyraz przeżyć mieszkańców stolicy, których losy wojenne i gehenna wypędzenia są ubogo reprezentowane w sferze artystycznej.

POSŁUCHAJ:

Jak czytamy na profilu Facebook IPN, projekt to utwory osadzone w konkretnej historii lub wspomnieniu uczestników wydarzeń. Opowieści świadków dają wyraz historycznej rzeczywistości, piosenki starają się podkreślić tamte przeżycia i emocje.

Chcemy słyszeć te kroki. Robimy wiele, żeby następne pokolenia je również słyszały. Od pierwszego dnia, od pośpiesznego wybiegnięcia z domu na zbiórkę oddziału, do nostalgicznego pożegnania ze swoim miastem tych wszystkich, którzy przeżyli. Bieg, ucieczka, przemykanie, rozkaz, wymarsz. Te słowa ilustrują dynamikę prezentowanych utworów. Idziesz to trwasz. Do wolności. Daleko nie wszystkim dane było przeżyć. Wspominamy ich i łączymy z żyjącymi. Chcemy na tej płycie ukazać wszystkich mieszkańców tamtego miasta – bez względu na wiek, status, zasługi, bez podziałów. Podążamy ich śladami, których ciągle tak wiele, a jednak za mało, żeby nazwać po imieniu wszystkich.Trzeba iść. Idziesz to trwasz.

Adam Hlebowicz, Dyrektor BEN IPN

Polecamy: artykuły o Powstaniu Warszawskim

Z pamiętnika łączniczki Anny Szarzyńskiej-Rewskiej W dniach Powstania Warszawskiego – artykuł pt. Godzina „W”. Pogotowie w oddziale – kliknij aby przeczytać

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Najpiękniejsza polska bitwa – KLIKNIJ

Opr. na podst. info. Instytut Pamięci Narodowej, Przystanek historia/ www.przystanekhistoria.pl, www.ipn.gov.pl