/Medycyna zdalna, czy to jest skuteczne? WYWIAD z e-medycy.pl
e-medycy.pl

Medycyna zdalna, czy to jest skuteczne? WYWIAD z e-medycy.pl

W dobie pandemii kontakt z medykiem w tradycyjnym gabinecie może być dla nas dość utrudniony, dlatego postanowiliśmy zadać kilka pytań specjalistom z portalu e-medycy.pl

Portal e-medycy.pl to przede wszystkim innowacyjna forma medycyny tradycyjnej. Właśnie, czym i kim są właściwie e-medycy?

mgr fizjoterapii Bartosz Mitkowski – Jesteśmy tymi samymi medykami, których można zobaczyć w szpitalach, przychodniach, gabinetach, na wizytach domowych, z tym, że możemy udzielić wsparcia, pomocy, porady bez względu na to gdzie się znajduje pacjent, bez machiny NFZ. Za główne cele obraliśmy sobie poszukiwanie i rozwój nowych, skutecznych metod leczenia oraz usuwanie bariery w dostępie do medyków. Już w 2012 roku jako jedni z pierwszych w Polsce stworzyliśmy serwis poradalekarska.info, w którym udzielane były porady medyczne online. Byliśmy poniekąd prekursorami e-medycyny w Polsce. Dzięki temu, łatwiej było nam się odnaleźć w nowej rzeczywistości, jaką jest pandemia. Nasze e-porady to wyciągnięcie ręki do osób mających problem z poruszaniem się, brakiem środka transportu, nie mających czasu, przebywających za granicą.

Jaka jest skuteczność stawiania diagnozy on-line?

lek. med. Miłosz Kuświk – To zależy jak skuteczny jest medyk, diagnozę często można postawić po prawidłowo zebranym wywiadzie lekarskim, tzw. badaniu podmiotowym. Porady przez telefon są już dawno praktykowane w Nocnych i Świątecznych Pomocach Lekarskich, dostępnych po godzinie 18 i w weekendy. My proponujemy dodatkowo videorozmowy w ramach telekonsultacji medycznych. Oczywiście nie wszystkie medyczne problemy można rozwiązać online, ale często nasze porady/zalecenia pomagają obrać prawidłowy kierunek procesu terapeutyczno-diagnostyczego. Medycyna nie jest matematyką, w której możemy podstawić niewiadome do wzoru i rozwiązać równanie. To jest sztuka rozwiązywania ludzkich problemów związanych z ciałem i duszą. Czasem możemy postawić słuszna diagnozę, ale człowiekowi nie pomożemy i na odwrót. Psychika ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Nasi lekarze pracują zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością. Nasz zespół wychodzi z założenia, że konsultacje powinny odbywać się na poziomie takim, jaki sami byśmy chcieli uzyskać jako pacjenci.

Na podstawie jakich badaniach lekarze opierają swoją zdalną diagnozę?

Badanie lekarskie w gabinecie składa się z badania podmiotowego (wywiad lekarski związany z występującymi objawami, nasileniem, czasem trwania, chorobami współistniejącymi itp.) i badania przedmiotowego (badanie lekarskie: oglądanie, dotykanie, opukiwanie, osłuchiwanie). Stawiając diagnozę online opieramy się na badaniu podmiotowym i oglądaniu chorego. Podczas e-porady zbieramy dokładny wywiad lekarski, możemy przeprowadzić ankiety diagnostyczne, obejrzeć pacjenta (np. zajrzeć do gardła, ocenić zmiany skórne itp.), sprawdzić występowanie określonych objawów instruując pacjenta jak prawidłowo wykonać badanie. Już dzisiaj istnieją urządzenia pozwalające dodatkowo rozszerzyć zdalną diagnostykę. Pacjent może bez wychodzenia z domu, przy pomocy specjalnego stetoskopu, osłuchać się i przesłać wynik do interpretacji lekarzowi. Coraz większą popularność zdobywają opaski/zegarki dla seniorów monitorujące czynność serca, które w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości informują odpowiednie służby i samego chorego.

Jako Internetowe Centrum Medyczne e-medycy.pl posiadamy urządzenia umożliwiające diagnostykę bez wychodzenia z domu: obturacyjnego bezdechu sennego (poligraf typu III), zaburzeń rytmu serca (holter EKG), nadciśnienia tętniczego (holter RR), EMG powierzchowne do ćwiczeń dna miednicy. Dynamicznie się rozwijamy i uzupełniamy naszą ofertę. Coraz więcej urządzeń rozszerzających diagnostykę telemedyczną w przyszłości będzie dostępnych w domach pacjentów (spadnie cena, zwiększy się dostępność i powszechność). Telemedycyna to prężnie rozwijającą się dziedzina medycyny, która w chwili obecnej jest jej uzupełnieniem, a w najbliższych latach może się stać jej podstawowym filarem, który pozwoli zwiększyć dostępność i skróci czas diagnostyki, co pozwoli jak najszybciej włączyć proces terapeutyczny, co jest niezwykle istotne w wielu schorzeniach zwłaszcza onkologicznych.

Z jakimi problemami zdrowotnymi zwykle zgłaszają się pacjenci do e-medyków?

Obecnie większość chorych zgłasza się w celu przedłużenia przewlekle przyjmowanych leków, infekcjami de novo (zapalenia górnych dróg oddechowych, zakażenia układu moczowego, żołądkowo-jelitowe), nagłymi lub przewlekłymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa i innych organów (rwa kulszowa, udowa, zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa). W trakcie eWizyty lekarz po postawieniu odpowiedniej diagnozy może wystawić eReceptę, a w przypadku, gdy choroba uniemożliwia pracę, zwolnienie lekarskie ZUS ZLA (L4). Jeśli w trakcie wizyty online stwierdzimy, że pacjent wymaga dalszej diagnostyki lub niezwłocznej pomocy lekarskiej to kierujemy chorego do gabinetu stacjonarnego, poradni specjalistycznej, oddziału szpitalnego. Jeżeli stwierdzimy stan zagrożenia zdrowia i życia możemy wezwać zespół ratownictwa medycznego.  

Ostatnie słowa dla naszych czytelników ?

Podstawą diagnostyki jest rozmowa, odpowiednio zebrany wywiad medyczny. Konsultacja to nie tylko diagnostyka, ale i porada dotycząca profilaktyki oraz sposobu, jak zatrzymać proces danej patologii. Wiele błahych dla pacjenta symptomów może być objawem poważnej patologii zagrażającej zdrowiu i życiu. Dlatego wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i jesteśmy bardziej dostępni, bez wychodzenia z domu, online: www.e-medycy.pl.