/Dlaczego warto zainstalować aplikację ProteGO Safe? Wywiad z Jakubem Groszkowskim

Dlaczego warto zainstalować aplikację ProteGO Safe? Wywiad z Jakubem Groszkowskim

Czym jest aplikacja ProteGO Safe ? Czy jest bezpieczna dla użytkowników ? Na pytania dotyczące aplikacji odpowiedzi udziela nam asystent Ministra Cyfryzacji Jakub Groszkowski. Zapraszamy do lektury.

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Zdrowia stanęło do walki z koronawirusem. Już dziś możemy zainstalować w naszych telefonach bezpłatną aplikację ProteGo Safe. Czy możemy naszym czytelnikom przybliżyć jak działa owa aplikacja?

Celem aplikacji jest pomoc w procesie walki z pandemią koronawirusa. Aplikacja służy skutecznemu wskazywaniu osób narażonych na ryzyko zachorowań. Najważniejsza funkcjonalność to rejestrowanie i monitorowanie kontaktów naszej aplikacji z urządzeniami innych użytkowników ProteGO Safe. Z praktycznego punktu widzenia w sytuacji, kiedy zdarzy się nie daj Boże, że będziemy mieli pozytywny wynik testu zostaniemy o tym poinformowani przez Centrum Kontaktów Inspekcji Sanitarnej i dostaniemy specjalny numer PIN, którym będziemy mogli odblokować funkcję powiadomienia innych użytkowników. Warto podkreślić, że powiadomione zostaną wszystkie osoby, które mają zainstalowaną aplikację na swoim smartfonie i których aplikacje zarejestrowały kontakt z nami w ciągu 14 dni. Mówiąc najprościej – jeśli któraś z osób, z którą przebywaliśmy, okaże się zakażona, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Proszę się nie martwić, to powiadomienie nie będzie wskazywało kto jest zakażony i kiedy był ten kontakt, ale będzie wskazywać w jakiej grupie ryzyka jesteśmy np. niskiej, średniej albo wysokiej.

Główną zaletą aplikacji jest bezpieczeństwo jakie oferuje ona swoim użytkownikom, przede wszystkim z punktu widzenia naszego zdrowia ale również jeśli chodzi o nasze dane osobowe. Możemy parę zdań właśnie w kwestii bezpieczeństwa?

Szeroko rozumiane bezpieczeństwo jest wartością konstytucyjną dlatego zadbaliśmy o to, aby osoby z niej korzystające czuły się bezpiecznie nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również w kontekście swojej prywatności. Aplikacja nie zbiera żadnych danych osobowych, nie ma dostępu do jakichkolwiek informacji lub plików, które mamy w swoim telefonie. Informacje o kontaktach są anonimowe, uniemożliwiają jakąkolwiek identyfikację użytkownika. Warto dodać, że aplikacja nie śledzi również naszej lokalizacji. Chcąc rozpocząć korzystanie z niej nie musimy podawać żadnych swoich danych, nie musimy ustalać haseł, ani innych kodów dostępu. Wszystko po to, by korzystanie z aplikacji było możliwie najprostsze i bezpieczne.

Jakie są pozostałe cechy charakterystyczne i dodatkowe funkcje aplikacji ProteGo Safe?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że aplikacja ProteGo Safe jest dobrowolna, bezpłatna i bezpieczna. Dodatkowa funkcja aplikacji to możliwość kontroli stanu zdrowia. Możemy uzupełniać w niej test oceny ryzyka, czyli prostą ankietę przygotowaną przez lekarzy. Aplikacja umożliwia także prowadzenie dziennika zdrowia, w którym można zapisywać informacje o swoim samopoczuciu i kondycji. Jest to również narzędzie pomocne dla lekarzy przy wystawianiu diagnozy oraz wyboru odpowiedniego schematu leczenia. ProteGo Safe to także oficjalne źródło, wiarygodnych i aktualnych informacji związanych z pandemią koronawirus i potwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny.

ProteGo Safe to „wszystko w Twoich rękach”. Kuba Groszkowski zachęca pułtuszczan do zainstalowania aplikacji bo…?

Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Tak jak powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski: „aplikacja jest dobrowolna i opiera się na zaufaniu i solidarności społecznej. Ważne, aby korzystało z niej jak najwięcej Polaków, do czego zachęcamy”. Tylko wspólnymi siłami uda nam się pokonać koronawirusa. Zachęcam, aby już dziś pobrać aplikację i z niej korzystać. Znajdziemy ją w sklepach Google Play lub App Store, a te znajdziemy na pulpicie naszego telefonu. Zróbmy to nie tylko dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa, ale pomyślmy też o naszych bliskich – dzieciach, rodzicach, czy dziadkach. Wszystko w naszych rękach.

Jakub Groszkowski i Minister Cyfryzacji Marek Zagórski