/BOCIANIE ŚWIĘTO
dzień bociana białego

BOCIANIE ŚWIĘTO

31 maja tradycyjnie w Polsce obchodzimy Dzień Bociana Białego. Jak informują Lasy Państwowe corocznie gościmy na lęgach ok. 50 tys. par bociana białego. Warto przy tej okazji pamiętać, że w naszych lasach żyje także jego mniej liczny i bardziej skryty kuzyn, bocian czarny.

Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura. W Europie żyją dwa gatunki bocianów – czarny i biały, obydwa gniazdują w Polsce, więc dlaczego tylko bocian biały ma swoje święto?

Bocian biały Ciconia ciconia jest nieodłącznym symbolem polskiej wsi, jednym z najstarszych gatunków synantropijnych (żyjącym blisko ludzkich siedzib), według niektórych przynoszącym szczęście i zwiastującym zbliżającą się wiosnę. Zawsze zajmował szczególne miejsca w naszej tradycji, wierzeniach i kulturze. W przekonaniu mieszkańców wsi bocian był ptakiem zapowiadającym nadchodzące wydarzenia i ostrzegającym przed niebezpieczeństwem. Widok białego bociana zapowiadał pogodę suchą, a pojawienie się czarnego wskazywało na zbliżającą się słotę.

Wspominają o nim najwięksi pisarze – Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” czy Juliusz Słowacki w „Hymnie – Smutno mi Boże”. Któż z nas nie obserwował tych ptaków na żywo, nie czytał bajki “Lis i bocian” czy nie widział słynnego obrazu “Bociany” Chełmońskiego?

Polska jest ostoją bociana białego. Szacuje się, że w naszym kraju gniazduje około 50 000 par bocianów, co sprawia, że zajmujemy pierwsze miejsce wśród krajów europejskich, wybieranych przez bociany na lęgi. Bociany białe gniazda zakładają na dachach budynków, słupach czy platformach.

Opr. na podstawie www.lasy.gov.pl/Foto Pułtusk News