/CO DALEJ Z PUŁTUSKIM ODKRYCIEM ? VIDEOREPORTAŻ

CO DALEJ Z PUŁTUSKIM ODKRYCIEM ? VIDEOREPORTAŻ

Rozmawiamy z Markiem Gierlachem, magistrem archeologii pracującym przy nowym odkryciu którego dokonano podczas trwających prac remontowych w ul. Świetojańskiej. Z videoreportażu dowiecie się, co dalej z zabytkowym ceglanym fragmentem najprawdopodobniej muru obronnego- pozostałości głównej bramy wjazdowej do miasta, będącej częścią XVI-wiecznych murów miejskich.

Archeolog Marek Gierlach dodał, że ma w Pułtusku duże wsparcie w postaci Mariusza Kubisza- założyciela Chorągwi Pułtuskiej, który również jest zaangażowany w prace archeologiczne i dysponuje ogromnym zbiorem materiałów związanych z historią tego miasta.

Prace w terenie to nie wszystko, są również opracowania- nieprzespane noce. Szukając materiałów ikonograficznych natrafiłem na dawne mapy Pułtuska. Mówię tu konkretnie o bitwie, która rozegrała się właśnie w tym miejscu w roku 1703 w czasie wojny północnej. Przy okazji tego wydarzenia sporządzona została mapa, która pokazuje obręb dawnych murów miejskich. Zarys tychże murów wskazuje na budynek bram. Trudno z całą stanowczością powiedzieć, co to było, jednak wszystko wskazuje na to, że w miejscu w którym stoimy, są właśnie fundamenty tego budynku.

Dodał Mariusz Kubisz- zaangażowany w prace przy znalezisku

Poniżej prezentujemy mapę, którą z własnych archiwów udostępnił nam Mariusz Kubisz.