/LUZOWANIE OBOSTRZEŃ OD 4 MAJA. OD 6 MAJA MOŻNA OTWIERAĆ ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA
koronawirus w Polsce - znoszenie obostrzeń

LUZOWANIE OBOSTRZEŃ OD 4 MAJA. OD 6 MAJA MOŻNA OTWIERAĆ ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA

Od 6 maja rząd planuje otwieranie żłobków i przedszkoli. Premier Mateusz Morawiecki poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej, iż decyzje będą podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie. Tuż po majówce, 4 maja zostaną otwarte hotele i miejsca noclegowe oraz galerie handlowe. Przywrócone zostaną zabiegi rehabilitacyjne. Sklepy budowlane otwarte w weekendy. Otwarte będą biblioteki, muzea i archiwa.

Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia

mówił Premier Mateusz Morawiecki

Kolejne etapy znoszenia obostrzeń będą ogłaszane w cyklu co 2-tygodniowym. Mogą zostać zluzowane obostrzenia wcześniej, jeśli warunki na to pozwolą. Będzie to uzależnione od przyrostu zachorowań, dystansowania społecznego i wydajności służby zdrowia.

Sytuacja z możliwością otwierania żłobków i przedszkoli od 4 maja, zależy od decyzji organów założycielskich. W wyjątkowych przypadkach samorządy mogą je zamknąć.

Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe

– poinformował Premier Mateusz Morawiecki

Premier zapewnił, że osobom, które nie będą mogły oddać swoich pociech do przedszkola czy żłobka będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Zachęca jednak, by jednostki samorządowe w odpowiednich warunkach otwierały żłobki i przedszkola.

Opieka nad dziećmi w klasach 1-3 może być sprawowana w placówkach oświatowych poprzez wprowadzenie formy opiekuńczej. Jest to możliwość, którą daje rząd w przypadku, kiedy rodzice muszą wrócić do pracy.

Co do otwarcia hoteli, mowa jest tylko o miejscach noclegowych, jednak restauracje hotelowe, siłownie i place zabaw na ich terenie nadal zostają zamknięte. Rząd zapowiada otwarcie restauracji przyhotelowych w przeciągu najbliższych 2 tygodni.

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte od 4 maja, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków.

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte. Wprowadzany jest jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rząd myśli również o przywróceniu w krótkim czasie możliwość korzystania z rowerów miejskich. Ma to nastąpić w czasie do 2 tygodni, jednak apeluje o przestrzeganie zasad dezynfekcji, czyli noszenie przy sobie żeli antybakteryjnych i odkażanie sprzętu, aby uniknąć zakażenia.

Minister Zdrowia zwrócił uwagę, że ogromna rzesza rowerzystów jeździ bez masek w przestrzeni publicznej lub ma je zsunięte.

– To brak odpowiedzialności – skomentował

W przestrzeni publicznej maski są nadal obowiązkowe.

Nie są nadal rekomendowane duże spotkania rodzinne, wesela czy imprezy towarzyskie.

Zakazy które dajemy podyktowane są troską o to aby nie było więcej zachorowań. zachęcam aby dystans utrzymywać i odpowiedzialnie unikać dużych zgromadzeń.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
  • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.