/OD JUTRA NAKAZ ZASŁANIANIA UST I NOSA ! Co powinieneś wiedzieć.

OD JUTRA NAKAZ ZASŁANIANIA UST I NOSA ! Co powinieneś wiedzieć.

Od 16.04.2020r. w Polsce obowiązuje nakaz zakrycia ust i nosa poprzez maseczkę, szalik lub apaszkę. Trzeba pamiętać, że do zainfekowania COVID-19 może dojść przez wdychanie wirusa lub dotknięcie zanieczyszczonej powierzchni, a następnie dotknięcie oczu, nosa lub ust przed umyciem rąk a także, że COVID-19 można zakazić się od osoby, która przechodzi chorobę bezobjawowo, dlatego te środki ostrożności są jak najbardziej wskazane.


Szacowany okres między złapaniem wirusa a wystąpieniem objawów choroby COVID-19 wynosi od 1 do 14 dni, najczęściej około 5 dni. Znane są przypadki powyżej 14 dni. Logiczne więc wydaje się, że transmisja wirusa w społeczeństwie może zostać zmniejszona, jeśli wszyscy oprócz mycia rąk, będą nosić maseczki na twarz.

W Japonii  praktykowane jest chodzenie w maseczce przez osoby, mające gorączkę, kichające i kaszlące, co zresztą zaleca WHO (World Health Organization- Światowa Organizacja Zdrowia).Takie zachowanie powinno stać się też powszechne w Polsce po ustąpieniu pandemii. 

Wielu PRZECIWNIKÓW zakładania maseczek jako argument podaje:

  • zbyt długie noszenie maseczki powoduje zawilgocenie jej, co zwiększa ryzyko przedostanie się patogenu
  • złe zakładanie i zdejmowanie
  • nieprzestrzeganie podstawowej higieny mycia rąk

Jak nosić maski medyczne w celu ochrony przed koronawirusem?

  • Przed nałożeniem maski umyj dokładnie ręce mydłem (minimum 30 sekund) lub zdezynfekuj suche ręce preparatem na bazie alkoholu.
  • Zakryj usta i nos maską. Upewnij się, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw.
  • Unikaj dotykania maski podczas jej używania. Jeśli to zrobisz, umyj ręce.
  • Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna i nie używaj ponownie masek jednorazowych.
  • Aby usunąć maskę: usuń ją od tyłu (nie dotykaj przodu maski), wyrzuć natychmiast w zamkniętym pojemniku i umyj ręce.

W przypadku maseczek wielokrotnego użytku, przed ponownym użyciem maseczki należy każdorazowo wyprać ją w temperaturze powyżej 60 stopni i wyprasować. Warto zwrócić uwagę, że wg. Światowej Organizacji Zdrowia osoby zdrowe nie powinny ich nosić ze względów na zmniejszanie zasobów dla medyków i osób potrzebujących. Dlatego duża część społeczeństwa zaczęła sama szyć maski. W Internecie jest dużo filmów jak zrobić maseczkę. Szyjąc maskę należy zwrócić uwagę, żeby była bawełniana, pozwalała oddychać bez ograniczeń i miała minimum dwie warstwy. Skuteczność zatrzymywania aerozolu można sprawdzić poprzez domowy test ze sprayem. 

Należy zwrócić uwagę, że wirus drogą kropelkową może przedostać się do organizmu poprzez oczy, dlatego osoby noszące okulary powinny regularnie je czyścić. Koronawirus opada na podłogę, dlatego nie powinno chodzić się w butach używanych na zewnątrz, po mieszkaniu. 

Należy pamiętać, że maseczki nie dają 100 % skuteczności przed zakażeniem wirusem, należy przestrzegać higieny rąk oraz unikania zgromadzeń i trzymania dystansu.

Autor: Bartosz Mitkowski – Fizjoterapeuta

Konsultacje online:

https://app.medfile.pl/register/?uuid=64e3161a-11e0-e2c6-31c4-8b586ff29e13

www.rehlab.com 

www.znajdzfizjoterapeute.pl/fizjoterapeuta/bartosz-mitkowski/1603

www.znanylekarz.pl/bartosz-mitkowski/fizjoterapeuta/warszawa