/UWAŻAJ NA #FakeNews! – dementujemy plotki

UWAŻAJ NA #FakeNews! – dementujemy plotki

Nie ma żadnych “cud-szczepionek”, żadne miasta nie są zamykane, Ministerstwo Zdrowia nie rozsyła żadnych SMS-ów dotyczących wsparcia żywieniowego w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Sieć opanowały fake newsy, które wzbudzają nieuzasadnioną panikę. Ministerstwo Zdrowia i Policja dementują oraz apelują o rozsądek, odpowiedzialność i nie powielanie kłamstw – #FakeNews!

Kilka dni temu pojawili się oszuści próbujący wykorzystać obecną sytuację, o czym informowaliśmy wcześniej. SMS-y z banków o rzekomym przejęciu naszych środków z kont zgodnie ze spec ustawą,zachęcające do przelania kwoty za szczepionkę na koronawirusa wysyłane przez Ministerstwo Zdrowia to oszustwa i fake newsy. Policja ostrzega.

Z KOMUNIKATU KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI:

Obecnie dostrzegamy kolejne „haniebne zachowania” – głównie w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca czy nawołujące wprost do paniki – są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie.

Przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych.

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Polaków, na bieżąco komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz Państwa.

Należy pamiętać, że każda decyzja czy wprowadzane jakiegokolwiek ograniczenia muszą mieć swoje oparcie w przepisach prawa, a następnie ogłoszone do wiadomości publicznej!

Apelujemy o rozwagę, rozsadek, odpowiedzialność i unikanie paniki!

Opr. na podst. info. pras Rzecznika Prasowego Komendy Głównej Policji, info. Ministerstwa Zdrowia