Wielu z was na samą myśl o wejściu do zimnej wody wzdryga się i szuka kocyka. Jednak chciałbym pokazać wam, że zimne kąpiele niosą za sobą korzyści zdrowotne. Działania zimna, wskazania i przeciwskazania opisał już sam Hipokrates w 377 r. p.n.e. zalecał on hipotermię w celu zmniejszenia obrzęku, krwawienia oraz bólu.
Efekty biologiczne stosowania zimna uzależnione są głównie od zakresu stosowanych temperatur, prędkości ochładzania tkanek oraz czasu ekspozycji i indywidualnej wrażliwości organizmu. Nie martwcie się naukowcy udowadniają, że tolerancję na zimno można sobie wyrobić.
Systematyczna dawka zimna może wywierać psychiczne, fizyczne i zdrowotne korzyści.
- Zimna ekspozycja może mieć korzystny wpływ na mózg, poprawiać czujność, uwagę, skupienie i powodować pozytywny nastrój poprzez działanie między innymi noradrenaliny.
- Noradrenalina zmniejsza stan zapalny poprzez hamowanie cytokin zapalnych, w tym TNF-alfa. Cytokiny odgrywają rolę w lęku i depresji, dlatego też ekspozycja na zimno może mieć właściwości poprawiające nastrój.
- Korzyści zdrowotne wynikające z zimnej termogenezy wynikają z aktywacji brązowej tkanki tłuszczowej (BAT). Ekspozycja na zimno może zwiększać liczbę mitochondriów.
- Ekspozycja na zimno uwalnia również białka szoku cieplnego, takie jak RBM3, które jest związane z regeneracją synaps.
- Zimna ekspozycja sprzyja rozwojowi zdrowej populacji komórek immunologicznych, w tym cytotoksycznych limfocytów T, które odgrywają kluczową rolę w ochronie organizmu. Ponadto erytrocytarny poziom utlenionego glutationu i stosunek utlenionego glutationu do całkowitego glutationu również wzrósł po ekspozycji na zimno.
- Średni wskaźnik metabolizmu był o około 16% wyższy w temperaturze 16 ° C niż w temperaturze 26 ° C.
- Zimna ekspozycja może pomóc przywrócić wrażliwość na leptynę, co przyczynia się do lepszego odczuwania sytości np. u osób z otyłością, czy leptynoopornością.
- Po ekspozycji na zimno odnotowuje się wzrost uwalniania TRH (Tyreoliberyna) z podwzgórza. To z kolei stymuluje kaskadę uwalniania TSH(hormon tyreotropowy) z przedniego płata przysadki i hormonów tarczycy.
Mam nadzieję, że ten artykuł da ci wgląd w to, jak możesz wykorzystać ekspozycję na zimno, aby zoptymalizować swoje zdrowie i wydajność. Zapraszam serdecznie do wspólnego morsowania i odwiedzenia strony Pułtuskich morsów.
Autor: Marcin Michalski https://www.facebook.com/holisticbody.diet/