/CZEŚĆ MAMO, MAM PILNĄ PROŚBĘ! SPRYTNE OSZUSTWA NA BLIK-a

CZEŚĆ MAMO, MAM PILNĄ PROŚBĘ! SPRYTNE OSZUSTWA NA BLIK-a

Przestępcy włamują się na konta portali społecznościowych, podszywają pod znajomych i proszą o podanie numeru BLIK. Policja apeluje o rozwagę przy przekazywaniu kodów do transakcji internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą, czy członka rodziny.

Komenda Główna Policji przytacza dwa ostatnie przypadki wyłudzenia przez oszustów, podszywających się pod rodzinę i znajomych. Obie ofiary straciły po 1000 zł.

Oszukane osoby komunikatorem internetowym otrzymały wiadomość od swojej ciotki i koleżanki z prośbą o pożyczkę za pośrednictwem kodu Blik do transakcji internetowej. Nie podejrzewając, że to oszust, niezwłocznie pobrały kod Blik z aplikacji mobilnej swojego banku, a następnie za pośrednictwem komunikatora przekazały jej kod, który został zrealizowany na kwotę 1000 zł. Po pewnym czasie zadzwonił syn kuzynki ostrzegając o włamaniu na jej konto portalu społecznościowego i rozsyłaniu do znajomych wiadomości z prośbą o pożyczkę. Jednak w w tym przypadku było już za późno – transakcja została zrealizowana, poszkodowany stracił 1000 zł.  Jest to opisany przepadek, który miał miejsce w Zamościu, jednak jak ostrzega policja, ofiarą może stać się każdy.

Pamiętajmy, że oszuści mając kod BLIK mogą bez problemu wypłacić naszą gotówkę. Wprawdzie właściciel konta musi potwierdzić transakcję, jednak przekonany, że pomaga krewnym lub znajomym w potrzebie – zrobi to bez namysłu. Oszuści bardzo sprytnie formułują wiadomości, co powoduje, że nasza czujność zostaje uśpiona. Przecież jesteśmy przekonani, że pisze bliska nam osoba, która stoi przy kasie w sklepie i nie może dokonać płatności bo okazało się, że chwilowo nie ma środków na koncie… Nie jesteśmy świadomi, że oszust włamał się na jej konto. Dlatego też policja apeluje o nie udostępnianie nikomu wygenerowanych kodów do transakcji internetowych. Jeśli znajomy lub krewny prosi nas o przekazanie takiego kodu, zawsze należy zweryfikować tożsamość tej osoby, wystarczy na przykład do niej zadzwonić. Zadbajmy również o bezpieczeństwo swoich kont społecznościowych, stosujmy dodatkowe uwierzytelnienie logowania do serwisów społecznościowych, nie zapominajmy również o wylogowaniu się ze swojego konta.

Opr. na podstawie informacji Komendy Głównej Policji