/Najlepsi sportowcy i trenerzy ubiegłego roku.

Najlepsi sportowcy i trenerzy ubiegłego roku.

 

W czwartek, 21 lutego w Sali Koncertowej pułtuskiego Zamku odbyła się XI Pułtuska Gala Sportu, podczas której podsumowano osiągnięcia pułtuskich sportowców za 2018 rok. Uhonorowano najlepszych sportowców, trenerów oraz wręczono stypendia sportowe na 2019 rok.

Pułtuska Rada Sportu nominowała do nagrody „Sportowe Odkrycie Roku”: Mateusza Stępniewskiego zawodnika zespołu juniorów młodszych Młodych Orłów Nadnarwianki Pułtusk, Franciszka Łyszkowskiego – zawodnika UKS Posejdon, podopiecznego trenera Mariusza Mroziewicza osiągającego w swojej kategorii wiekowej bardzo dobre wyniki na arenie ogólnopolskiej oraz Alicję Nowosielską – zawodniczkę MKSW KAN Pułtusk, która zajęła III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w taekwondo. Ostatecznie tytuł „Sportowe Odkrycie Roku” i statuetkę z rąk Pawła Brodzkiego, członka Pułtuskiej Rady Sportu otrzymał Mateusz Stępniewski grający na pozycji pomocnika Młodych Orłów Nadnarwiaki Pułtusk. Udało mu się wraz z drużyną awansować do I Ligi Wojewódzkiej. Zadebiutował w Ciechanowsko-Ostrołęckiej Lidze Okręgowej Seniorów jako najmłodszy zawodnik w historii klubu.

W kategorii nagród indywidualnych do tytułu „Trenera Roku 2018” nominację otrzymali: Andrzej Krawczak – dyrektor sportowy sekcji piłki nożnej Kobiet FUKS BRIX Pułtusk, Michał Sępławski – trener drużyn młodzików z licencją trenerską UEFA Grasroots C, Cezary Rzepnicki- założyciel KS Semiramida Pułtusk,  trener kadry  w boksie. Decyzją Pułtuskiej Rady Sportu tytuł „Trenera Roku 2018” i statuetki otrzymali z rąk Mateusza Miłoszewskiego, przewodniczącego Pułtuskiej Rady Sportu: Cezary Rzepnicki oraz Andrzej Krawczak.

Od pierwszej edycji Pułtuskiej gali Sportu Minister Henryk Kowalczyk nagradza sportowca w kategorii „najlepszy wynik sportowy roku”. Nominowani do tego tytułu podczas tegorocznej Gali Sportu to trzej zawodnicy. Paweł Szmeja – członek kadry narodowej juniorów, powołany do kadry narodowej seniorów,  brązowy medalista Mistrzostw Polski Seniorów. Zdobywca XI miejsca na Mistrzostwach Świata do lat 20, V miejsca w Mistrzostwach Europy Juniorów do lat 20. Wiktor Nalewajk – zawodnik Młodzieżowego Klubu Sportów Walki KAN Pułtusk. W ubiegłym roku zdobył złote medale na turniejach kwalifikacyjnych do Mistrzostw Polski Juniorów,  brązowy medal Mistrzostw Europy w Tampere w Finlandii. Aleksander Chymkowski – reprezentujący Klub Sportowy Semiramida. Wychowanek Cezarego Rzepnickiego. Członek kadry Polski w kickboxingu, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w kickboxingu, złoty medalista Mistrzostw Świata w kickboxingu Federacji WAKO i WKA.

Jednogłośnie Pułtuska Rada Sportu zdecydowała, iż nagrodę specjalną Ministra Henryka Kowalczyka dla sportowca gminy Pułtusk, który osiągnął najlepszy wynik sportowy w 2018 roku otrzymał Paweł Szmeja. W imieniu Ministra Henryka Kowalczyka statuetkę wręczył Michał Kisiel, gospodarz zamku w którym odbywała się tegoroczna gala – Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku.

Od 2009 roku tradycją Pułtuskiej Gali Sportu jest Nagroda Specjalna, którą przyznaje Burmistrz Miasta Pułtusk. Otrzymują ją osoby, które w sposób szczególny przyczyniają się do promocji pułtuskiego sportu na arenie krajowej czy międzynarodowej. Tym razem Nagrodę Specjalną otrzymała drużyna, która udowadnia niejednokrotnie, że kobiety nie tylko znają się na futbolu, ale również osiągają sukcesy na boisku.

Żeńska drużyna piłki nożnej FUKS BRIX Pułtusk z wdziękiem reprezentuje Pułtusk, pnąc się na szczeblach tabeli Mazowsza. Funkcjonuje od 7 lipca 2016 roku. Piłkarki od sezonu 2016/2017 występują w IV lidze mazowieckiej. W obecnych rozgrywkach rundę jesienną drużyna zakończyła na pozycji wicelidera. Dziewczyny regularnie trenują na pułtuskich obiektach, rozgrywają i organizują również turnieje. Twórcą i mecenasem pierwszej kobiecej drużyny piłkarskiej w Pułtusku jest Jan Kaczmarczyk. Zawodniczki kilkukrotnie były zapraszane na konsultacje szkoleniowe reprezentacji Mazowsza. W krótkiej historii drużyny doczekały się też tytułu  Mistrzyni Polski w futsalu kobiet U18. Obecnie kadra składa się z 20 zawodniczek, a trenerem drużyny jest Łukasz Załęski. W meczach ligowych na własnym stadionie Pułtuszczanki są niepokonane od 21 kwietnia 2018 roku, a bilans bramkowy w meczach domowych w tym okresie jest imponujący. Wynosi 24:1.

Pułtusk słynie ze sportowców reprezentujących godnie nasze miasto na arenach nie tylko w kraju ale i za granicą. Świadczą o tym wyniki osiągane przez pracowitych i mocno zaangażowanych sportowców, ich trenerów oraz wsparcie rodzin. Bez nakładów finansowych i dobrego zaplecza, bazy sportowej te wyniki nie byłyby do osiągnięcia. O poświęceniu zawodników oraz ich najbliższych oraz ludziach wspierających pułtuski sport przypomnieli prowadzących tegoroczną Pułtuską Galę Sportu: Marta Tyszkiewicz Wymysłowska z Wydziału Edukacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Pułtusku oraz Mateusz Miłoszewski przewodniczący Pułtuskiej Rady Sportu, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pułtusku.

„We współczesnym sporcie nie ma sukcesów bez pieniędzy – taka jest brutalna prawda. Wsparcie Samorządu Gminy Pułtusk jest bardzo znaczące (…) Potrzebni są również życzliwi i hojni przedsiębiorcy, zaangażowani ludzie dobrej woli, wielkiego serca, pasjonaci i przyjaciele sportu, aby można było liczyć na dobre wyniki sportowe poszczególnych klubów i sekcji sportowych” – mówił Mateusz Miłoszewski, dziękując wszystkim sponsorom, którzy przez wiele lat wspierali wszystkie dziedziny pułtuskiego sportu. To blisko 50 firm i osób prywatnych, które mają swój wkład w sukcesy pułtuskich zawodników.

XI Pułtuską Galę Sportu uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku. Organizatorami Gali są: Rada Miejska w Pułtusku, Burmistrz Miasta Pułtusk oraz Pułtuska Rada Sportu.